W Krajowym Rejestrze Długów BIG możesz łatwo i szybko sprawdzić kto pytał o twoją firmę. Dowiesz się również jakie informacje pozyskał. Dzięki temu w prosty sposób uzyskasz informacje o tym, co interesuje twoich partnerów biznesowych oraz konkurentów. Żeby to zrobić wystarczy  sprawdzić sam siebie w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej.

Pozyskane w ten sposób informacje dają dodatkowy obraz otoczenia biznesowego Twojej firmy. Dzięki temu możesz się dowiedzieć na przykład, że nieznana ci firma sprawdziła, czy nie widniejesz w Krajowym Rejestrze Długów. Nie jest to zła informacja. Najczęściej oznacza po prostu, że sprawdza wiarygodność Twojej działalności przed nawiązaniem współpracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej od razu się z nią skontaktować i zaoferować swoje usługi.

Oczywiście może też zdarzyć się sytuacja, że miałeś problemy z płynnością i nie wszystkim płaciłeś w terminie, bo i tobie nie zapłacono, albo masz jakieś sporne faktury, a na dokładkę czasami nie odbierasz poleconych z poczty, warto sprawdzać, czy czasem nie znalazłeś się w bazie danych KRD BIG. Jeśli dowiesz się pierwszy, możesz szybko wyjaśnić sprawę – uregulować zaległą płatność lub zgłosić w Krajowym Rejestrze Długów BIG, że należność jest sporna, np. sprawa jest w sądzie. Wówczas w rejestrze będzie widniała informacja, że kwestionujesz dług. Możesz zacząć działać, nim ktokolwiek sprawdzi twoją firmę i dowie się, że widniejsze w rejestrze dłużników.

Sprawdzenie własnej firmy w Krajowym Rejestrze Długów BIG jest bardzo proste. Logujesz się do panelu i pobierasz raport z rejestru zapytań. KRD BIG przechowuje w nim dane z ostatnich 12 miesięcy.

Biuro Informacji Gospodarczej zbiera informacje o dłużnikach. Każda firma może wpisać do Krajowego Rejestru Długów swojego kontrahenta, jeśli ten nie zapłacił jej w przeciągu 30 dni od terminu płatności widniejącego na fakturze. Działalność BIG-u jest regulowana ustawowo tak jak zasady dopisywania i skreślania dłużników. Stąd wynika wysoka jakość bazy danych, jaką dysponuje Krajowy Rejestr Długów BIG.

Dłużnik najpierw otrzymuje od wierzyciela wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem, że jeśli w ciągu 30 dni nie zapłaci, to zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Długów. Ma szansę uregulować swoje zaległości i obejść się bez negatywnych konsekwencji. Dopiero kiedy zignoruje wezwanie do zapłaty, trafia do rejestru dłużników. Jednak nie na zawsze. KRD BIG pełni m.in. rolę mobilizującą dłużników. Jeśli przedsiębiorca ureguluje należność, znika z rejestru i znów z czystą kartą może działać na rynku.

 

Maciej Mischok