Będzie dalsza pomoc dla branż, które tracą na nowych rządowych restrykcjach. Skorzystać mają między innymi gastronomia, kluby fitness i siłownie.

– Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń od weekendu. Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarczą. Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w przyszłości. Chcemy, żeby wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte rygorami dostały wsparcie – zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

– To dotyczy wszelkiego rodzaju usług, w szczególności gastronomii, ale także rozrywki, branży fitness, sprzedaży na targach i bazarach. Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS. Po drugie wprowadzamy postojowe. Po trzecie oferujemy 5 tys. zł bezzwrotnych dotacji dla małych przedsiębiorstw i mikrofirm. Po czwarte: będzie zwolnienie z opłaty targowej z jednoczesną rekompensatą dla gmin – tłumaczył na konferencji prasowej premier.

Jak zapewnił Morawiecki, jeżeli będzie konieczne przedłużenie obostrzeń, to również wsparcie zostanie wydłużone na kolejne miesiące. Według szacunków premiera z pomocy skorzysta ponad 170 tys. firm.

Chodzi o biznesy działające w branżach: gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.