W wyniku zmiany przepisów można otrzymać za spacer z czworonogiem bez odpowiednich warunków nawet 5000zł mandatu. To nie wszystko. W skrajnych przypadkach nieprzestrzeganie przepisów może zakończyć się ograniczeniem wolności. Wcześniej groziło za to 250 zł.

Mandat w wysokości nawet do 5000 zł grozi za puszczenie psa wolno bez smyczy. Zaostrzenie kar miało na celu wpłynięcie na wyobraźnię właścicieli czworonogów, którzy mają zwyczaj pozostawiać swoje pupile bez nadzoru.

Nowe przepisy kładą największy nacisk na właścicieli tzw. niebezpiecznych ras psów. To, które rasy można za takie uznać reguluje specjalne rozporządzenie, wydane przez ministra spraw wewnętrznych. Znalazły się w nich na przykład: buldog amerykański, pit bull, dog argentyński, owczarek kaukaski.

Warto podkreślić, że nie chodzi tu jedynie o brak smyczy lub kagańca podczas spaceru. Osoby, które nie mają zabezpieczonej posesji również podlegać będą karze. W przypadkach, gdy pies jest puszczony wolno koło domu, gdzie nie ma ogrodzenia, to właściciel także może dostać mandat za “stwarzanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia człowieka”.

 

Sylwia Rajm