Od 1 lipca 2020 wejdzie w życie ustawa zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, która zakłada wprowadzenie tzw. podatku cukrowego. Wprowadzenie podatku cukrowego ma na celu promocję prozdrowotnych zachowań konsumentów. Im więcej cukru w produkcie, tym wyższy podatek cukrowy Wysokość opłaty będzie uzależniona od ilości substancji słodzącej znajdującej się w napoju.

Opłata będzie się składać z dwóch części:

  • 50 gr na litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz
  • dodatkowej opłaty w postaci 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).

Polska Federacja Producentów Żywności wskazuje, że wprowadzenie nowej opłaty wiąże się nie tylko z koniecznością podniesienia ceny napoju. Jej zdaniem, podatek uderzy w przedstawicieli całego łańcucha dostaw. Nie tylko w producentów, ale również rolników oraz przede wszystkim w mniej zamożne grupy konsumentów. Według ekspertów, nowa opłata może spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 procent.