Kolejny raz oszuści próbują wyłudzić pieniądze podszywając się pod państwową instytucję. Tym razem jest to Krajowa Administracja Skarbowa. Do osób w całej Polsce wysłano fałszywe wiadomości e-mail z prośbą o uiszczenie zaległego podatku VAT.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, przestępcy w rozsyłanej korespondencji informują o karze finansowej nakładanej w przypadku niezapłacenia zaległego VAT-u. Podają również numer konta, na którym powinny znaleźć się pieniądze. Ministerstwo Finansów zaprzeczyło autentyczności wiadomości. Resort zaznaczył, że urzędy skarbowe nie wykorzystują drogi mailowej, by wyegzekwować zaległe podatki. Odebrane wiadomości nie zostały także wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej. Podane rachunki bankowe również do niej nie należą.

Resort jednocześnie ostrzega, że otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne. Może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom

To kolejna sytuacja kiedy Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami. Między innymi w maju tego roku resort alarmował o fałszywych SMS-ach związanych z usługą Twój e-PIT. Wówczas sprawa została zgłoszona do ABW.

 

Tomasz Zubowicz