Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdziła, że jeśli właściciel firmy świadczy usługi w różnych miejscowościach, to ma prawo rozliczyć w kosztach zakup miesięcznego biletu na pociąg. Odliczy też czynsz za wynajem pokoju.

O wyjaśnienie przepisów wystąpiła dentystka, która od roku prowadzi działalność gospodarczą. Firmę ma zarejestrowaną w miejscowości, w której mieszka. Usługi świadczy jednak w innych miastach. Ponieważ nie ma samochodu musi dojeżdżać do gabinetów pociągiem a to wiąże się z zakupem biletu miesięcznego na szybką kolej miejską. Powstało zatem pytanie czy może zaliczyć wydatek do podatkowych kosztów?

W jej ocenie tak, ponieważ bilet służy jej wyłącznie do dojazdów do miejsc wykonywania usług. Przysługuje na określoną linię, nie można korzystać z niego na innych trasach. We wniosku podkreśliła również, że w miejscowościach, w których świadczy swoje usługi, nie ma ani rodziny, ani przyjaciół. Nie jeździ więc tam w celach prywatnych.

Skarbówka zgodziła się z tym stanowiskiem. Przyznała, że zakup biletu ma związek z działalnością gospodarczą. Nie jest to wydatek osobisty, nie został też wymieniony w tzw. katalogu negatywnym w art. 23 ustawy o PIT. Może więc być kosztem uzyskania przychodów.

Fiskus odniósł się też do rozliczenia w podatkowych kosztach wydatków na wynajem pokoju w okolicy miejscowości, w których są świadczone usługi. W przypadku dentystki we wniosku o interpretację podkreślono, że codzienne dojazdy są niemożliwe ze względu na duże odległości oraz nielimitowany czas pracy. Wynajęcie pokoju umożliwia jej bezproblemowe dotarcie do miejsc pracy. Bez tego nie mogłaby prowadzić działalności gospodarczej. Skarbówkę zgodziła się na rozliczenie w podatkowych kosztach także opłat za kwaterę.

Fiskus przypomniał też, że wydatki firmowe są kosztem uzyskania przychodów, jeśli zostały poniesione przez przedsiębiorcę z jego zasobów majątkowych. Powinny być definitywne i nie mogą być przedsiębiorcy w jakikolwiek sposób zwrócone. Trzeba wykazać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływ na uzyskanie przychodu. Poza tym wydatki muszą być odpowiednio udokumentowane i nie mogą być wyłączone z katalogu podatkowych kosztów.

Dorota Duda
Żródło: Rzeczpospolita